Kamenné obklady

Jak poznat kvalitní přírodní kámen?

3.4.2018
Druhů kamenů je v přírodě mnoho, ovšem ne každý má ty správné vlastnosti, aby se dal využít ve stavebnictví, například jako kamenné obklady a podobně. Do velké míry pak záleží také na kvalitě takového kamene, protože přestože se jedná o stejný druh kamenů, mohou se výrazně lišit svou kvalitou, na kterou měly vliv podmínky při jejich utváření, ale také povětrnostní podmínky, kterým byly během své existence vystavovány.

Přírodní kameny jsou u zákazníků stále více oblíbeny. Zamilovali si především jejich vzory a barvy, díky nimž se skvěle hodí jako obklad do interiérů, ale i jako venkovní obklad. Kamenný materiál je navíc výborný v tom, že nevyžaduje nijak zvlášť náročnou péči a jeho životnost je obrovská. Právě proto se jedná o výhodný stavební materiál a výbornou investici.

Kvalita se odvíjí také od zpracování přírodního kamene

Řemeslná a technologická kvalita zpracování kamenných bloků je důležitá. Jestliže je začnou zpracovávat na jednotlivé kamenné obklady nezkušení lidé, velmi často bohužel dochází ke znehodnocení textury kamene, tedy jeho vzhledu – objeví se na něm skvrny, trhlinky, poškrábání, změní se na některých místech jeho barva, nebo se začne zcela rozpadat. Vysoce kvalitní přírodní kámen si vyžaduje opravdu expertní zpracování, proto si dávejte pozor, kde ho kupujete.

Vybírejte pečlivě ze vzorníku

Kvalitní přírodní kámen, který následně použijete jako kamenný obklad, si můžete před koupí pečlivě prohlédnout ve vzorníku, ve kterém jsou velmi často také uvedeny jeho vlastnosti a rady, kam se daný přírodní kamenný obklad hodí. Správný prodejce by vám měl být také schopný poradit - vyhněte se těm prodejnám, kde prodavač kamenům nerozumí. Osobní konzultace je při výběru kamenného obkladu neméně důležitá.

Nejdražší není nejlepší, ale levným kamenům se raději vyhněte

Cena je pochopitelně důležitá, ale neřiďte se pomocí ni příliš. Jednak platí fakt, že nejdražší není vždy nejlepší, i když se cena odvíjí od více faktorů. Nejlepší je si u daného obchodníka kamenný obklad prohlédnout naživo, protože i stejné druhy se mohou lišit svou kvalitou a vlastnostmi podle dodavatele. Co ovšem nedoporučujeme, je sáhnout po nejlevnějších nabídkách, jde o kameny, které mají jiné vlastnosti a velmi často s oblibou nasakují vlhkost, což se pak projeví nejen v konstrukci přírodního obkladu.

frame-scrollup