Kamenné obklady

Jak správně pečovat o kamenné obklady a dlažby

3.1.2018
Žulové, břidlicové či kvarcitové obklady a dlažby zdobí čím dál více domácností, teras a zahrad v Česku. A přestože se jedná o přírodní, a tudíž velmi odolný materiál, i u něj hrozí opotřebení a poškození. Děje se tak hlavně vlivem teplotních extrémů, sněhu, větru a deště, v interiérech jsou častými viníky kuchyňské výpary nebo vylité tekutiny.

Bez správné údržby a čištění přírodního kamene se dřív či později objeví rezivění, zarůstání mechem a odlupování. Poškození kamene lze předejít pravidelnou impregnací a čistěním s pomocí speciálních přípravků.

Údržba přírodního kamene

Účelem impregnace je zabránit nasáknutí a průniku nečistost, mastnoty či chemických látek, a to skrze utěsnění povrchu kamene. Aplikovat můžete speciální impregnační přípravky, které kámen chrání, aniž by jakkoli měnily jeho zbarvení. Při impregnaci musí být povrch kamene suchý a čistý.

Impregnační a penetrační přípravky naleznete v sekci Stavební chemie v e-shopu wallstone.cz.

Životnost kamenné dlažby a obkladů prodloužíte, krom impregnace, též pravidelným zametáním a šetrným čištěním.

Čištění přírodního kamene

Žula, břidlice a křemenec – tedy nejoblíbenější materiály pro obklady a dlažby – vynikají mj. vysokou odolností vůči kyselinám. Při čištění tak můžeme použít i agresivnější čisticí prostředky s obsahem kyselin. Zpravidla však vystačíte s vlažnou vodou, houbičkou a běžným saponátem. Rozhodně se vyhněte přípravkům určeným pro likvidaci vodního kamene a těm, které obsahují abrazivum. Mohli byste tak kámen nenávratně poškodit.

 

TIP: zvýrazněte přirozený kolorit vašeho kamene s pomocí přípravku Sopro NFV pro interiérové i exteriérové kamenné obklady!

frame-scrollup